Start Artykuły Seminarium na temat "Mikrobiologiczne aspekty produkcji żywności"
Seminarium na temat "Mikrobiologiczne aspekty produkcji żywności" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 02 czerwca 2011 08:25

W dniach 26-27 maja 2011r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce odbyło się seminarium pt. „ MIKROBILOGICZNE ASPEKTY PRODUKCJI ŻYWNOŚCI” organizowane w ramach działalności statutowej i z budżetu Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

W pierwszym dniu szkolenia uczestnicy seminarium zwiedzili Browar Dojlidy w Białymstoku, poznali nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne. Przedstawiciel Zakładu przedstawił historię browaru oraz pokazał linie produkcyjne do produkcji piwa butelkowanego, w puszkach i beczkach. Kolejnym punktem szkolenia był wykład połączony z zajęciami warsztatowymi na temat produktów wysokiej jakości w Polsce na przykładzie żywności tradycyjnej i regionalnej. Wykład poprowadziła dr inż. Agnieszka Borowska – pracownik naukowy Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Kolejnym praktycznym punktem seminarium było zwiedzanie Gospodarstwa Agroturystycznego „Ziołowy Zakątek” w Korycinach, gdzie uczestnicy zaobserwowali produkcję ziół i oleju lnianego tłoczonego na zimno na bazie surowców ekologicznych, rozpoznawali zioła w ogrodzie ziołowym oraz dyskutowali o roli ziół w żywieniu człowieka.

Pierwszy dzień seminarium zakończyły konsultacje indywidualne dotyczące określenia potrzeb nauczycieli w zakresie doskonalenia i rozwoju zawodowego. Konsultacje poprowadziła mgr inż. Małgorzata Pawlonka.
Drugi dzień seminarium rozpoczął się wyjazdem do Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Bielsku Podlaskim. Głównym prowadzącym spotkanie był członek zarządu Piotr Żukowski, który zapoznał nauczycieli z asortymentem produktów produkowanych przez Spółdzielnię Mleczarską „Bielmlek”, omówił planowane kierunki rozwoju i wdrożone innowacje technologiczne, jak również sposób wykorzystania drobnoustrojów w przetwórstwie mleczarskim.

W godzinach popołudniowych odbył się trzygodzinny wykład na temat zastosowania mikrobiologii predyktywnej w przetwórstwie i przechowalnictwie spożywczym, poprowadzony przez dr inż. Elżbieta Rosiak, pracownika Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas spotkania omówione zostały metody identyfikacji bakterii patogennych w surowcach i produktach oraz zaprezentowano wykorzystywane w tym celu programy komputerowe, które obecnie są stosowane w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Zaprezentowane zostały również programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu przestrzegania higieny. Etapem kończącym program seminarium było przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej przez panią mgr inż. Małgorzatę Pawlonkę na temat organizacji pracy nad przygotowaniem do opracowywania autorskich programów nauczania.

W seminarium uczestniczyli nauczyciele przedmiotów zawodowych spożywczych Zespołu Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku. W ramach projektu sfinansowano koszty dojazdu n-li na seminarium.

Poprawiony: poniedziałek, 18 lipca 2011 12:43